23.4 C
Нью-Йорк
04.08.2020
Домашній комп'ютер

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
Якщо ви хочете перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати, то головне, що вам потрібно зробити, це дізнатися які роз’єми використовуються на обох цих пристроях.

В більш-менш сучасних комп’ютерах існує всього два роз’єми для підключення відеокарт, це AGP і PCI Express:

 • AGP або Accelerated Graphics Port — це 32 розрядна комп’ютерна шина спеціально розроблена для підключення відеокарт. AGP був представлений компанією Intel в 1996 році і активно використовувався в персональних комп’ютерах з 1998-го по 2005-й рік. Після 2005-го шина AGP практично не зустрічається в комп’ютерах, так як вона була повністю витіснена новим інтерфейсом.
 • PCI Express або Peripheral Component Interconnect Express — це поліпшена версія шини PCI, яка забезпечує високу швидкість передачі даних і може використовуватися для підключення відеокарт, а також будь-яких інших комплектуючих комп’ютера.

  PCI Express була представлена ​​в 2002-му році і починаючи з 2005-го є основним способом підключення відеокарт до комп’ютера.
  Таким чином, якщо ваш комп’ютер був придбаний після 2005-го року, то він майже гарантовано оснащений роз’ємом PCI Express, а значить його материнська плата повністю сумісна з усіма сучасними відеокартами. Якщо ж комп’ютер був придбаний раніше, то перед покупкою графічного прискорювача вам потрібно перевірити, який саме роз’єм використовується на вашому ПК, AGP або PCI Express. Якщо комп’ютер робочий, то це можна зробити за допомогою утиліти GPU-Z.

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
Фотографія материнської плати з роз’ємами PCI Express і AGP.

Для цього встановіть і запустіть програму GPU-Z на своєму комп’ютері. Після запуску GPU-Z перед вами з’явиться вікно з інформацією про вашу поточної відеокарти. Тут буде вказано назву моделі, виробник, назва графічного чіпа, тип відеопам’яті, а також інші технічні характеристики. Тут потрібно знайти рядок «Bus Interface», в якій і буде вказано і спосіб підключення, AGP або PCI Express.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як перевірити блок живлення комп'ютера на працездатність

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
Якщо в програмі GPU-Z зазначений інтерфейс PCI Express, то вам пощастило. Це означає, що ваша материнська плата оснащена роз’ємом PCI Express і вона сумісна з усіма сучасними відеокартами. Можете перейти до розділу про PCI Express, для того щоб дізнатися більше подробиць. Якщо ж в GPU-Z зазначений роз’єм AGP, то тут все набагато складніше, тому що у AGP є кілька різних версій, розібратися в яких не так вже й просто.

Сумісність відеокарт і материнських плат з AGP

Якщо на вашому комп’ютері використовується шина AGP, то для того, щоб переконатися в сумісності відеокарти і материнської плати вам потрібно дізнатися який саме роз’єм використовується на вашій платі. Цю інформацію можна отримати з технічних характеристик на сайті виробника, або можна самостійно вивчити плату на наявність потрібних роз’ємів.

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
В разі AGP, на материнській платі може бути розпаяний один з шести варіантів роз’ємів:

 • AGP 3.3 V
 • AGP 1.5 V
 • AGP Universal
 • AGP Pro 3.3 V
 • AGP Pro 1.5 V
 • AGP Pro Universal

AGP 3.3 V і AGP 1.5 V — це несумісні один з одним роз’єми, які відрізняються використовуваним напругою. Через різного розташування ключів ви фізично не зможете встановити відеокарту з AGP 1.5 V в роз’єм AGP 3.3 V. В той же час AGP Universal дозволяє встановлювати як AGP 3.3 V, так і AGP 1.5 V.

AGP Pro 3.3 V і AGP Pro 1.5 V — це назад сумісні роз’єми, оснащені додатковими лініями харчування для підключення найбільш потужних відеокарт. AGP Pro 3.3 V і AGP Pro 1.5 V не сумісні ключами, але AGP Pro Universal підтримує прискорювачі з обома варіантами AGP Pro.

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
Щоб отримати більше інформації про сумісність AGP відеокарт і материнських плат рекомендуємо ознайомитися зі статтею на сайті IXBT.com.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Північний і південний міст на материнській платі

Сумісність відеокарт і материнських плат з PCI Express

Якщо на вашому комп’ютері використовується PCI Express, то тут все набагато простіше. Тут немає никах проблем з сумісністю відеокарт і материнських плат. Будь-яка відеокарта може працювати з будь-якою материнською платою.

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
За час існування даного інтерфейсу було випущено 5 версій, які позначаються як:

 • PCI Express
 • PCI Express 2.0
 • PCI Express 3.0
 • PCI Express 4.0
 • PCI Express 5.0

Але, все ці версії інтерфейсу PCI Express використовують один і той же роз’єм і зберігають повну сумісність. Іншими словами, ви можете встановити нову відеокарту з PCI Express 3.0 в стару материнську плату з роз’ємом PCI Express 1.0 і все буде працювати. Більш того, можлива і зворотна ситуація, ви можете встановити пристрій з PCI Express 1.0 в плату з PCI Express 3.0 і це також буде працювати.

Природно, якщо відеокарта або материнська плата розраховані на роботу з PCI Express 1.0, то вона не зможе заробити в режимі PCI Express 2.0 або новіше. При підключенні таких пристроїв вони зароблять на більш повільної версії, яка підтримується з обох сторін. Це призводить до того, що при підключенні нових відеокарт до материнських плат з більш старою версією інтерфейсу PCI Express їх продуктивність знижується. Через нестачу пропускної здатності відеокарта не може показати все, на що вона здатна.

Потрібно відзначити, що роз’єми PCI Express можуть відрізнятися своїм розміром, але підключення відеокарт це фактично не стосується, оскільки для них завжди використовується тільки найбільший роз’єм, що позначається як x16.

Як перевірити, чи сумісна відеокарта і материнської плати
Також потрібно відзначити, що в окремих випадках для запуску нових відеокарт на старих материнських платах може знадобитися оновлення BIOS. Хоча такі ситуації трапляються нечасто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як перевірити блок живлення комп'ютера без материнської плати

Схожі статті

Як дізнатися версію BIOS

Andrey

Як дізнатися який у мене процесор

Dmitry

Як перевірити мікрофон на Windows 10

Pasha

Залишити коментар